• Sprawozdanie z wycieczki do Gdyni 2022 z projektu "Poznaj Polskę"
          • Sprawozdanie z wycieczki do Gdyni 2022 z projektu "Poznaj Polskę"

          • Dnia 21 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Gdyni. W wyprawie tej udział brali uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej oraz trzech opiekunów. Wyjechaliśmy z Borcza o godzinie 7.30. Jechaliśmy zgodnie z wytyczoną trasą. Na miejsce do Gdyni dotarliśmy około godziny 9.00. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania statku- muzeum,, Dar Pomorza”, który wywarł na dzieciach ogromne wrażenie. Zwiedzanie Daru Pomorza zaczęliśmy  od międzypokładu, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Obecnie na międzypokładzie można poznać historię statku przedstawioną na planszach z fotografiami i mapami. Zgromadzono tutaj również pamiątki z przeszłości statku. Byliśmy też w maszynowni, obejrzeliśmy wszystkie urządzenia, między innymi silnik, zespoły prądotwórcze, pompy, sprężarki i inne urządzenia. Oglądaliśmy również pomieszczenia oficerskie. Tu w jednej z kabin zgromadzono pamiątki z domu Karola Borchardta – pisarza-marynisty i marynarza, który w latach 1938-39 służył na Darze Pomorza jako starszy oficer. Na tym poziomie znajduje się ponadto udostępniony dla zwiedzających salon komendanta statku,   w skład którego wchodził niegdyś salon z pentrą, sypialnia z łazienką oraz kabina armatorska. W salonie zgromadzone zostały pamiątki i nagrody związane z Darem Pomorza. Widzieliśmy też kuchnię, gdzie przygotowywano posiłki dla marynarzy. Zwiedzanie zakończyliśmy  na pokładzie dziobówki, gdzie znajduje się m.in. „Dzwon Zwycięstwa”, który jednostka otrzymała po Operacji „Żagiel 72”. Tam mogliśmy podziwiać również niszczyciel ORP ”Błyskawica”. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który opowiedział nam o sytuacji polskiej floty w czasie II wojny światowej. Oprócz ciekawej lekcji historii, zwiedziliśmy  muzeum, które w swoim zasobie posiada wiele ekspozycji: broni, uzbrojenia oraz autentyczne elementy armat, min, miotaczy bomb i torped. Zachował się również strzęp bandery z fragmentem orła, uratowany z zatopionego ORP „Gryf”, oraz oryginalne koło ratunkowe. Na koniec udaliśmy się na spacer po Skwerze i Bulwarze. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele innych statków cumujących obecnie przy nabrzeżu. Wyjazd ten sprawił uczniom wielką przyjemność. Zobaczyliśmy sporo ciekawych miejsc, wiele nauczyliśmy się i zrobiliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się autokarem do domu. 

             

          • SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI AUTOKAROWEJ  WDZYDZE KISZEWSKIE I BĘDOMIN W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"

          • Wczesnym rankiem 9 czerwca 2022 roku uczniowie klas I – III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę krajoznawczą po Kaszubach. Głównym celem wycieczki dla uczniów  było poznanie piękna ziemi kaszubskiej, ciekawych miejsc i zabytków. Wyruszyliśmy do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszego na ziemiach polskich, założonego w 1906 roku. Uczniowie mogli zapoznać się z wieloma zabytkowymi obiektami; kompletnymi zagrodami chłopskimi, dworkami, szkołą, kuźnią, karczmą, tartakiem, wiatrakami, a także z XVII-wiecznym kościółkiem ze Swornegaci. W skansenie można zobaczyć nie tylko jak wyglądały dawniej kaszubskie i kociewskie wsie, ale także uczestniczyć w pokazie wypieku chleba czy wyplatania koszyków z korzeni jałowca .Ze skansenu we Wdzydzach Kiszewskich dzieci udały się do XVIII-wiecznego dworku w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w której urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego.  Po powrocie do autokaru uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”.

        • Niesamowity 3-dniowy Dzień Dziecka! Podziękowania!
          • Niesamowity 3-dniowy Dzień Dziecka! Podziękowania!

          • Pierwszy z trzech dni świętowania Dnia Dziecka to Dzień Sportu. Uczniowie kl. 0-8 brali udział w rywalizacjach sportowych. Wszyscy za udział w szkolnych zawodach otrzymali upominek od Rady Rodziców oraz lody.

            Drugi dzień świętowania Dnia Dziecka.

            Na początek dobrej zabawy było ognisko, gdzie dzieci otrzymały kiełbaski, bułki i napoje, a wszystko sponsorowane przez Radę Rodziców i Gminę Somonino. Dzień umilił naszym uczniom pokaż strażacki i policyjny. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Hopowie oraz pracownikom Komendy Powiatowej w Kartuzach za bardzo ciekawe przedstawienie pracyi roli strażaka oraz policjanta

            Trzeci dzień świętowania Dnia Dziecka.

            Uśmiechów na twarzy dzieci nie brakowało... Starsi i młodsi mogli korzystać z trzech dmuchanych zjeżdżalni i zamków, trampoliny, przejażdżki kucykiem, bryczką, a także "pod chmurką” cały czas była otwarta "kawiarenka". Nie zabrakło również kolorowych warkoczyków i malowania twarzy . Uczniowie, rodzice i wszyscy zebrani mogli poczęstować się ciastem, galaretką z owocami, słodkościami i napojami, jak również goframi.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom dzięki którym mogliśmy zorganizować wspólną zabawę: Radzie Rodziców przy SP w Borczu, Gminie Somonino, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Wyczechowo i Borcz. Projekt był również współfinansowany ze środków profilaktyki uzależnień.

            Informacja od Sołectwa Wyczechowo:

            Sołtys wraz z Radą Sołecką składają serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i pomoc przy organizacji Dnia Dziecka przy Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu. Dziękujemy panu Kazimierzowi Żołnowskiemu za wypożyczenie namiotu a panom Piotrowi Wendk z synami oraz Szymonowi Marszewskiemu dziękujemy za pomoc przy rozłożeniu. Dziękujemy sponsorom firmą NATA, ALGIDA i Gościniec dla Przyjaciół w Wyczechowie za podarowanie napoi i poczęstunku. Dziękujemy OSP Hopowo i Komendzie Powiatowej Policji w Kartuzach za odwiedziny. Dziękujemy Gminie Somonino za współfinansowanie projektu ze środków profilaktyki uzależnień. Dziękujemy panu Frankowi Gojtowskiemu i pani Gabrysi za przyjazd z bryczką i kucykiem. Dziękujemy pani Dyrektor Halinie Mischke, Nauczycielom, Radzie Rodziców oraz pracownikom szkoły za włożony trud i zaangażowanie. Dziękujemy każdemu z osobna za dołożenie swojego dobrego serca by w tych pięknych dniach 1-3 czerwca 2022 mógł gościć uśmiech na twarzach dzieci bo ,,Kiedy śmieję się dziecko, śmieje się cały świat'' (Janusz Korczak).

        • Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
          • Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

          • 31 maja 2022r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów kl. 0-8 prowadzone przez firmę M-Team Rescue.

            Warsztaty miały na celu świadome przygotowanie do stawiania czoła trudnym sytuacją, a w szczególności przygotowaniem do Bezpiecznych Wakacji.

            Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, a prowadzący z firmy M-Team Rescue sprawili, że każdy uczeń chętnie brał udział w zajęciach.

            Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Somoninie za sfinansowanie warsztatów.

            A wszystko to z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka

        • Wyjazd zagraniczny do Rumunii w miejscowości Ploesti.
          • Wyjazd zagraniczny do Rumunii w miejscowości Ploesti.

          • W dniach 15-21.05.2022 roku 6 osób z naszej szkoły z klasy 8 razem z Panią Haliną Mischke i Panią Pauliną Kowalewską przebywali na wyjeździe zagranicznym w Rumunii w miejscowości Ploesti. Wyjazd miał miejsce w związku z uczestnictwem naszej szkoły w Europejskim projekcie wymiany uczniów z krajów partnerskich Erasmus + zatytułowanym: „Collaborative net against cyberbullying- Wspólne działania przeciwko prześladowaniu w sieci”.

            W ramach wyjazdu pracowaliśmy w grupach z uczniami i nauczycielami ze szkół partnerskich z Rumunii, Bułgarii, Turcji i Hiszpanii nad radzeniem sobie z problemem cyberprzemocy.

            Dodatkowo dwa dni spędziliśmy na zwiedzaniu pięknych zakątków Rumunii: Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Muzeum Narodowe Wsi, Zamek Bran w Transylwanii znany jako siedziba najsłynniejszego wampira na świecie- Drakuli oraz Pałac Peles w Sinai (region Wołoszczyzny).

        • TYDZIEŃ KSIĄŻKI
          • TYDZIEŃ KSIĄŻKI

          • Od 16 do 20 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ KSIĄŻKI.

            Głównym celem zadania była promocja wśród uczniów korzyści płynących z czytania książek, rozwijanie wyobraźni oraz integracja środowiska szkolnego. Każdego dnia czekały na uczniów inne niespodzianki.

            W poniedziałek przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przedstawiły wszystkim klasom prezentację przybliżającą historię książki, druku oraz wartości, jakie wynikają z czytania książek. Dzieci wykonywały również ciekawe zadania w postaci kart pracy.

            We wtorek odbyło się spotkanie z twórczynią ludową panią Krystyną Walkusz oraz Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie.

            W środę uczniowie klas 0-VI wspaniale się bawili podczas quizu na temat bajek dla dzieci.

            Czwartek był dniem przeznaczonym na warsztaty z książką. Pod opieką pani Moniki Miłosz dzieci dawały książkom drugie życie i ozdabiały ramki, wykorzystując do pracy zniszczone kartki starych książek.

            W piątek na zakończenie całego tygodnia zorganizowano kiermasz książek polegający na wymianie międzyuczniowskiej. Tego dnia odbyło się również podsumowanie ogłoszonych wcześniej konkursów na lapbooka oraz zakładkę do książki.

        • Akcja Pola Nadziei
          • Akcja Pola Nadziei

          • 15 maja wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej im.Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu wzięły udział w Akcji Pola Nadziei. Uczennice klasy VIII Faustyna Dymek,Wiktoria Okuniewska, Aleksandra Szczygieł oraz Małgorzata Arndt pod opieką pani Marleny Kożyczkowskiej, kwestowały na rzecz budowy hospicjum. Zbiórka miała miejsce w Wyczechowie przy restauracji "Gościniec Dla Przyjaciół". Wolontariuszki rozdawały własnoręcznie wykonane kwiaty, baloniki oraz naklejki.

            Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

            Podziękowania także kierujemy do Pani Janetty Belgrau za współpracę podczas wykonywania pięknych żonkili oraz Panu Gracjanowi Fomella i personelowi za możliwość zorganizowania zbiórki na terenie restauracji.