• Szkolny Konkurs Literatury Kaszubskiej ,,RODNÔ MÒWA”

• 4 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs Literatury Kaszubskiej,,RODNÔ MÒWA”.

Celem tego konkursu jest popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Do rywalizacji przystąpili uczniowie z klasy I, II oraz IV. Uczestnicy konkursu byli oceniani przez komisje wg. następujących kryteriów : indywidualna wypowiedz artystyczna ,czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.

Zwycięzcami zostali:

I MIEJSCE : Kornelia Pawela oraz Weronika Elgert

II MIEJSCE: Zofia Labuda oraz Aleksandra Krause

III MIEJSCE: Lena Wansel, Marcela Skrzypkowska oraz Mikołaj Puzdrowski

Laureatom serdecznie gratulujemy.

• ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE

•  Dnia 31 marca 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. W akcji szkolnej wzięli udział wszyscy uczniowie. Klasy 0-III przygotowały wraz z wychowawcami ozdobne kropelki wody, które posłużyły jako dekoracja. Samorząd Uczniowski odpowiedzialny był za poprowadzenie tego uroczystego dnia. Cała społeczność szkolna przyszła na zajęcia  w niebieskich lub granatowych strojach. Miesiąc wcześniej chętni uczniowie z wszystkich klas przygotowywali do Szkolnego Konkursu Plastycznego lapbooki na temat „Woda źródłem życia” oraz do Szkolnego Konkursu Literackiego wiersze o wodzie. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone podczas Światowego Dnia Wody. Ponadto powstała gazetka zawierająca wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślająca jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Uczniowie obejrzeli krótką, ale bardzo wymowną prezentację o znaczeniu wody dla ludzi i przyrody. Prezentacja podkreślała, że woda to zdrowie i życie. Dzieci poznały właściwości wody, stany skupienia, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenia wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochronę wód. Cała społeczność szkolna nauczyła się również śpiewać piosenkę „Rap kropelek”.  Dzień był niezwykły! Przypomniał uczniom o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone. Na zakończenie każdy uczeń oraz pracownicy szkoły otrzymali butelkę wody.

• Wyniki konkursu na wianek klasowy

Miejsce : 545 głosów KLASA 5,

Miejsce : 521 głosów KLASA 7,

Miejsce : 331 głosów KLASA 4,

Wyróżnienie : 324 głosy, KLASA "0"

Wszystkim serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i zaangażowanie Uczniów, Wychowawców, Rodziców.

• Wyjazd kółka muzycznego

• 23 marca 2023r. kółko muzyczne pod opieką pani Hanny Meyer, udało się na wycieczkę do Pieców k.Czerska do pracowni instrumentarno-artystycznej pana Roberta Szczygielskiego. Właściciel zaprezentował nam rzadko spotykane instrumenty, niektóre pochodzące nawet z Armeni, oraz różnego rodzaju pozytywy organowe. Dzieci miały okazję na wszystkich się zaprezentować, popróbować swoich sił oraz poznały ich budowę "od środka". Na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie znaną kaszubską piosenkę, którą zaakompaniował Pan Robert. A na pamiątkę otrzymaliśmy jako szkoła 3 piszczałki organowe z kolorami barw polsko-ukraińskich. Dziękujemy #RobertSzczygielski za zaproszenie do pracowni.

• Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki

• 21 marca 2021 – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki

Po raz drugi nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki – „nie do pary”, a wychowawcy czytali Bajkę bez barier – Zespół Downa – „Tajemnica zaginionych skarpetek” Aleksandry Chmielewskiej.

• SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ Z KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W KARTUZACH

• W marcu 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Policjantką z Komendy

Powiatowej Policji w Kartuzach dotyczące ,,Bezpieczeństwa w Internecie”. Celem tego

spotkania było omówienie bezpiecznych zasad korzystania z Internetu zwłaszcza zjawisko

tzw. cyberprzemocy. Dużo uwagi poświecono zasadom etyki oraz dobrym praktykom w

zakresie bezpiecznego korzystania z technologii informatycznych. Pani Policjantka wyjaśniła

także dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych oraz zagrożenia

płynące z beztroskiego zawierania znajomości internetowych. Nasi uczniowie z

zainteresowaniem obejrzeli przygotowany dla nich film poruszający kwestię bezpieczeństwa

w sieci oraz chętnie odpowiadali na związane z nim pytania.