• Projekty 2020-2021

• W roku szkolnym 2020- 2021 realizujemy projekty:

„Owoce w szkole”

Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

W roku szkolnym 2020/2021 kolejny raz przystąpiliśmy do programu ,,Owoce i warzywa w szkole”. Programem objętych jest 42 uczniów z klas 1-3. Uczniowie dwa razy w tygodniu dostają zdrowe warzywa i owoce.

W skład porcji owocowej wchodzą owoce np.: jabłko, gruszka lub sok owocowy. Natomiast w skład porcji warzywnej : marchewka, rzodkiewka, papryka, czasami sok warzywno-owocowy. Niestety w czasie nauki zdalnej program był wstrzymany.

„Szklanka mleka”

Cele programu „Szklanka mleka”

● zachęcenie dzieci do spożywania mleka i jego przetworów,

● promowanie zasad zdrowego odżywiania,

● kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych,

● edukacja w zakresie wartości odżywczych mleka i jego przetworów.

W ramach programu dzieci kl. 1-3 w naszej placówce spożywają 0,25 litra mleka w ciągu jednego dnia obowiązywania programu. Uczniowie spożywają w/w produkty z dopłatami unijnymi i krajowymi w okresie od października 2020r. do maja 2021r. przez 3 dni w tygodniu. Program obowiązuje w ciągu roku szkolnego z wyłączeniem września, czerwca, ferii zimowych i przerw świątecznych oraz nauki zdalnej. W Programie uczestniczą uczniowie, których rodzice i opiekunowie na podstawie deklaracji wyrazili na to zgodę. Uczniowie naszej szkoły chętnie korzystają z oferty mlecznej. W tym roku naszym dostawcą jest Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

Stowarzyszenie "Szkoła w Borczu spełnia marzenia" realizuje projekty:

"Klub - edycja 2020"

Realizacja zadania w ramach Programu "Klub" - edycja 2020. Wsparciem w ramach programu "Klub 2020" została objęta grupa dziewcząt i chłopców uprawiających od kilku lat tenis stołowy. Zajęcia były prowadzone od 2.01.2020 do 15.11.2020r, w tym zawieszone na czas nauki zdalnej od 16.03- 04.05.2020r. Treningi odbywały się w hali sportowej. Celem zajęć było doskonalenie zarówno techniki jak i taktyki gry w tenisa stołowego. Ważnym elementem było również kształtowanie motoryki (szybkość, siła, koordynacja ruchowa, wytrzymałość). W ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu został zakupiony sprzęt sportowy: okładziny i piłeczki oraz specjalistyczne deski do tenisa stołowego. Projekt prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: p.Halina Mischke i p. Paweł Michna.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2021r.

ERASMUS PLUS

Nasza szkoła bierze udział w dwóch projektach współpracy Europejskich szkół: Erasmus plus.

Pierwszy projekt: „Tell your city by photos- Opowiedz o swojej okolicy za pomocą zdjęć” ma na celu zintegrować uczniów w wieku 12-14 lat z krajów: Polska,  Hiszpania, Chorwacja, Macedonia i Turcja.

Główne cele i założenia tego projektu to: podnieść motywację do pracy i nauki języka angielskiego, poprawić pragmatyczne umiejętności  poprzez fotografię,  zwiększyć wrażliwość międzykulturową i poczucie tożsamości, zdobyć wartości promowane w Europie takie jak akceptacja, tolerancja, niedyskryminacja , poprawić zarówno umiejętności językowe, jak i umiejętności cyfrowe, zwiększyć zdolności komunikacyjne, interpersonalne i społeczne, pozwolić na wyrażanie siebie, umożliwienie współpracy między nauczycielami w UE.

Drugi projekt: „Collaborative net against cyberbullying- Wspólne działania przeciw prześladowaniu w sieci” to projekt zrzeszający dzieci, młodzież i nauczycieli ze szkół w Polsce, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji i Rumunii. Projekt ma uwrażliwić na problem hejtu w sieci i nauczyć się jemu zapobiegać.

Skierowany jest zarówno do uczniów, jak i ich rodziców - z jednej strony chcemy, aby uczniowie byli odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu i społeczności mediów, aby zmniejszyć częstość cyberprzemocy, a z drugiej strony pomóc rodzicom w udzielaniu wskazówek, aby monitorować i nadzorować aktywność dzieci w Internecie i identyfikować oznaki cyberprzemocy w zachowaniu ich dzieci.