• Informacje

        • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu jest placówką położoną na terenie wiejskim, popegeerowskim w Gminie Somonino.

          W szkole uczy się 132 dzieci w ośmiu oddziałach, w dwóch budynkach. Część dzieci dowożona jest z pobliskiej wsi – Wyczechowa. Zatrudnionych jest tu 20 nauczycieli (w tym  1 pedagog i 1 nauczyciel wspomagający) w pełnym wymiarze godzin. Wszyscy zatrudnieni nauczyciele mają wyższe wykształcenie zgodne z przedmiotem, którego uczą. Nauczyciele podejmują różne formy dokształcania.

          Nauczanie w szkole odbywa się w systemie jednozmianowym. Lekcje rozpoczynają się o godz. 7.30,  raz w tygodniu dzieci kończą o 13.40, w pozostałe dni o 14.30. Szkoła dysponuje salą przeznaczoną na świetlicę szkolną. Zajęcia świetlicowe odbywają się  od godz. 12.00, do odjazdu ostatniego autobusu szkolnego. Natomiast biblioteka znajduje się w górnym budynku. Świetlica jest prowadzona od roku szkolnego 2017/2018 przez jednego nauczyciela. Ponad 50% uczniów naszej szkoły jest dowożonych. Ich powrót do domu po skończonych zajęciach lekcyjnych jest uzależniony od kursu autobusu szkolnego. W związku z tym wszystkie te dzieci wymagają dłuższej lub krótszej opieki świetlicowej. Tylko jeden budynek szkolny dysponuje zapleczem dla nauczycieli.  Placówka posiada salę gimnastyczną w pełni wyposażoną.

          Oba budynki szkolne są kompleksowo odremontowane dzięki sponsorom pozyskanym przez dyrektora szkoły. Uczniowie korzystają z licznych zajęć pozalekcyjnych: zajęcia wyrównawcze dla klas I – III, zajęcia dla uczniów zdolnych w klasach I – III, logopedia, koło teatralne dla klas 0 – III oraz IV – VI, chór, koło instrumentalne dla klas IV – VII, rytmika i origami  dla oddziału przedszkolnego, dodatkowe zajęcia z języka polskiego, matematyki, przyrody, tańce dla klas IV – VIII, zajęcia z piłki nożnej i tenisa stołowego.

          Uczniowie mają w swoim dorobku liczne sukcesy. Promują swój talent oraz dobre imię szkoły  występami artystycznymi poza środowiskiem szkolnym.

          Co roku klasa VI osiągała bardzo wysokie wyniki na sprawdzianie kończącym szkołę podstawową. Przewyższając uzyskaną średnią wyniku gminy, powiatu, województwa i kraju. Nauczyciele poświęcają dużo czasu (społecznie) uczniom, którzy maja trudności w uczeniu się,  w zależności od potrzeb prowadzą dla nich zajęcia dodatkowe. Od roku 2016 sprawdzianu szóstoklasisty już nie ma.

          Największą zaletą tej małej placówki jest to, że proces nauczania jest niemal indywidualny, nikt z uczniów nie pozostaje anonimowy. Każdy uczeń, który ma problemy edukacyjne lub wychowawcze nie pozostaje bez pomocy. Wszystkie przekraczane normy społeczne są przez nauczycieli wychwytywane, omawiane, a co ważniejsze następuje natychmiastowa reakcja we współpracy z rodzicami.

          W naszej szkole wszyscy uczniowie do roku szkolnego 2016/2017 zobowiązani byli do noszenia jednolitych strojów (mundurków), od roku szkolnego 2017/2018 na prośbę rodziców tego obowiązku nie ma.

          Szkoła kładzie duży nacisk na współpracę z rodzicami. Organizuje się w roku szkolnym spotkania środowiskowe z okazji Dnia Seniora, Dnia Matki, festyny rodzinne. Wspólne spędzanie czasu sprzyja integracji środowiska szkolnego i rodziców. Ponadto podczas tego typu spotkań rodzice mają okazję podziwiać dokonania i talenty swoich dzieci. Oprócz tego wychowawcy coraz częściej starają się włączać rodziców w organizację wycieczek szkolnych oraz spotkań klasowych i ogólnoszkolnych.